Test odšťavňování bobulovin (červený rybíz a angrešt) – srovnání odšťavňovačů

Sezóna bobulovin je v plném proudu a pro ty, kteří ještě nesklidili všechen rybíz, angrešty (analogicky lze posuzovat jostu, maliny, ostružiny, borůvky, hrozny aj. bobule se zrníčky, pecičkami a semínky) máme exkluzivní test a srovnání tří odšťavňovačů, které se utkaly na bojišti nejen mezi sebou ale zejména s červeným rybízem a angrešty.

Image 0

Testované přístroje:

Bobuloviny většina konzumentů neodšťavňuje primárně kvůli pití jejich koncentrované a poměrně husté šťávy, ale k druhotnému zpracování jako je zamražení na dřeň, zavaření do marmelád nebo sušení na ovocné placky apod. Pokud je přece jen záměrem jejich šťávu pít, lze u většiny přístrojů spíše doporučit odšťavňování v kombinaci s jiným ovocem nebo rozmixování s jiným fresh džusem do podoby lahodného smoothie. Rybízová i angreštová šťáva ze zralých sladkých plodu je velmi lahodná, a pokud vyberete správný kvalitní odšťavňovač, který si s těmito surovinami poradí, zaručeně si pochutnáte.

Bobule patří obecně k surovinám, které se velmi obtížně odšťavňují a to hned z několika důvodů:

A) Slabá místa odstředivek aneb „paintball v kuchyni“.

  • Bobulky jsou zpravidla malé a také „neposedné jako kuličky“ a u řady přístrojů (zejména rychlých odstředivek) doslova vyletují z plnícího otvoru ven.
  • Když už zůstanou u odstředivky uvnitř, častodíky své malé velikosti téměř proklouznou otvorem mezi struhadlem a víkem a s nízkým užitkem odletují do „odpadu“ velmi špatně odšťavněné.
  • Zrníčka navíc obvykle také velmi rychle zalepí síta a znemožní pokračovat v práci. Odstředivky nejsou proto na bobuloviny příliš vhodné.

B) Šroubové, pákové a hydraulické lisy neboli „s dělem na komára“.

  • Na rozdíl třeba od jablek, které se před moštováním dají snadno nadrtit, aby je následně šroubový nebo jiný tlakový lis pořádně vymačkal, bobulky běžným drtičem propadávají. Pokud je namísto drcení rozmixujete, vytvoří téměř nevylisovatelnou rosolovitou emulzi, která spolehlivě zalepí každé síto či filtr. Lisy jsou také zpravidlakonstruovány na větší množství surovin a úroda z jednoho keře by sotva zaplnila dno. Tudy také cesta nevede.

C) Šnekové a hřídelové přístroje – konečně přihořívá... výjimečně hoří!

  • Velmi dobře si paradoxně vedou letité ruční „mlýnky“ a jim podobné šnekové lisy, které mají zejména dvě podstatné vlastnosti: Jednak je průměr či tvar šneku prakticky shodný s průměrem / tvarem lisovací komory (tj. šnek se otáčí téměř „na těsno“ s minimální vůlí od stěn komory nebo sítka) a jednak se používá sítko s poměrně velkými otvory ve srovnání s běžnými univerzálními odšťavňovači všech typů. Výsledkem sice není řídká šťáva, ale spíše pyré či rosol zbavený zrníček a stopek (výhodou je, že střapce není nutné obírat a lze je lisovat celé). To je ale většinou přesně ten výsledek, který je žádoucí.
  • Řada jinak skvělých univerzálních šnekových nebo i dvouhřídelových odšťavňovačů, které z jiných praktických důvodů nemají šnek v odšťavňovací komoře nebo v sítku „na těsno“ a / nebo mají sítka s velmi malými otvory si na bobulovinách spolehlivě „vyláme zuby“. Namísto kvalitního vylisování se rychle po startu díky zrníčkům téměř zcela zneprůchodní sítko a díky „volnému“ chodu šneku pak rozemletá směs bobulí „čvachtá“ bez užitku v těle přístroje a namísto proudu šťávy jen sem tam něco ukápne. (Příkladem je výsledek testovaného a jinak skutečně kvalitního odšťavňovače Sana Juicer by Omega, který ani jeden z obou testů právě z důvodů rychlého zanesení sítka nedokončil.)
  • Jak vyplývá z testu vertikálního šnekového odšťavňovače Kuvings B6000, lze i mezi univerzálními „šneky“ najít odšťavňovač, který si s bobulovinami skvěle poradí. Ve výtěžnosti sice těsně skončil na druhém místě, ale z celkového pohledu vzhledem k obsluze a rychlosti zpracování se o prvenství dělí.
  • Nejlepší řešení podle výsledku testů nabízejí vyloženě specializované „berrypressy“ (lisy na bobuloviny), které lze buď pořídit jako součást sofistikovaného systému (například testovaný Jupiter Systém) s řadou speciálních nástavců a příslušenství (v tomto případě Combi či FruitPress) nebo je možné je pro řadu přístrojů dokonce dokoupit jako samostatný kus (například pro Kitchenaid aj.).

Podrobnosti testování:

Záměrně jsme zvolili velmi prostý a nenáročný způsob testování odpovídající postupu, který by při použití jakéhokoli z testovaných (nebo podobných) odšťavňovačů použil přirozeně každý. Takže žádné laboratorní podmínky, měření a vážení na tisíciny gramu ani přítomnost státního notáře jako u loterie (ačkoli i bez něj vše je zcela autentické a naprosto v souladu se zásadami fair play – všem se měřilo stejným metrem.) Prostě a jednoduše –připrav suroviny (omyty vodou), navaž množství (stejné dávky ze stejné sklizně, aby byl test objektivní) a odšťavňuj, jak nejlépe to daný přístroj umožní.

Z důvodu rozumné délky videosekvencí jsme u obou surovin odšťavňovali relativně malé množství bobulí (550g rybízu a 510g angreštu). U výrazně vyššího množství je pravděpodobné, že by i u přístrojů, které tyto suroviny zvládají musely být „technologické pauzy“ (tj. aby byla dodržena výrobcem stanovená maximálně udávaná délka nepřetržitého provozu přístroje) a případně i pročištění síta mezi jednotlivými většími dávkami. Nicméně i relativně malé zvolené množství suroviny mělo v testu velkou vypovídací hodnotu a jasně ukázalo schopnosti testovaných přístrojů.

Zdaleka nejlépe jsou výsledky vidět na jednotlivých videích, ale průběh byl v řadě aspektů natolik odlišný, že textový popis závěrů, které jsme z testu vyvodili, považujeme za velmi užitečný. Pro shrnutí jsme navíc připravili i tabulku. Netočili jsme celovečerní film s ambicemi dobytí Hollywoodu, takže na kvalitě záběrů nám tolik nezáleželo. Točilo se prostě na mobil jen tak z ruky. Ale vidět je vše ;-)

Výsledky testů:  (rybíz i angrešt se chovají prakticky stejně... výsledky tedy shrnujeme)

Protože díky subjektivním preferencím uživatelů není jednoznačně možné stanovit vítěze, začneme čestným třetím místem, které obsadil odšťavňovač Sana Juicer by Omega. Tento jinak skutečně dobrý odšťavňovač, který by si v očích mnohých mohl odnést prvenství za design, „žel nedojel už v kvalifikaci“ a do hlavního závodu, respektive bodování tak nepromluvil. Projevilo se u něj to, na čem by u obtížně zpracovatelných bobulovin pohořeli i mnozí jiní favoriti – došlo k rychlému ucpání sítka a šnek jen naprázdno míchal rozmačkaný rybíz i angrešt, aniž by dospěl k výsledku. A to ani přesto, že bylo použito výrobcem doporučené hrubší sítko (s většími otvory) a čekali jsme i po vypnutí záznamu. Vzhledem k tomu, že významná část surovin zůstala neodšťavněná a uvězněná v těle přístroje, neprováděli jsme v tomto případě ani měření výtěžnosti. Srovnání by nebylo relevantní.

A teď to „vítězné dilema“. Jak napovídá tabulka, ve výtěžnosti (a pochopitelně tedy i v dokonalosti vylisování vlákniny) o něco málo zvítězil Jupiter Systém s nástavcem Combi / FruitPress, avšak díky menšímu plnícímu otvoru nebyla práce s ním natolik pohodlná a rychlá jako s nízkootáčkovým vertikálním šnekovým odšťavňovačem Kuvings B600, který disponuje otvorem o velkosti celého jablka. Suroviny lze tedy mnohem rychleji a výrazně snadněji vkládat. V případě bobulí (jak je vidět na videu jak u rybízu tak angreštu) jsme dokonce na rozdíl od Jupiteru nemuseli u Kuvingsu vůbec (vážně ani jednou!) použít pěchovadlo, abychom bobule zatlačili dovnitř a „pomohli“ jim k vylisování. Kuvings si bobulky odebíral naprosto sám a dosáhl jen o malinko nižší výtěžnosti, zato však v rekordním čase a prakticky „bez zásahu lidské ruky“. (A to navíc s hustým sítem určeným pro odšťavňování a nikoli pro pasírování či lisování rosolu, které se u bobulí běžně doporučuje.) Možná kdybychom o něco více povolili přítlačný šroub, který reguluje průchod a vylisování vlákniny u Jupiteru, mohl být i on rychlejší, ale zaručeně by pak vše neodšťavnil tak dokonale. A stejně tak možná že s hrubším sítem by Kuvings zvedl skóre v množství šťávy. Proto jsme je postavili „na bedně“ oba na první místo – svého vítěze si tedy vyberte každý sám podle toho, čemu dáváte přednost.

Závěr:
Koho zajímá nejvyšší výtěžnost, má jasnou volbu – Jupiter Systém s nástavcem CombiPressryze specializovaným na bobuloviny. Navíc však vlastně získá základ přístroje, který lze doplnit o celou řadu příslušenství a pozve si tak do kuchyně neocenitelného pomocníka téměř na vše. Jako univerzální odšťavňovač však Jupiter vavříny nezíská, protože zejména z měkčího ovoce vždy zvládne jen pyré a listová zelenina také není jeho doménou.

Kdo se spokojí s malinko menší výtěžností (cca jen o 5%), ale cení si více svého času (rychlejší o 50%!!) a pohodlí, opět jednoznačně zvolí Kuvings B6000, který si s bobulemi poradil bravurně a navíc snadno a rychle. Jeho výhodou pak je, že je skutečným mistrem v odšťavňování téměř čehokoli. Od všech druhů ovoce, kořenové i listové zeleninyaž po bylinky nebo traviny a klíčky. S volitelným příslušenstvím – hrubším sítem na přípravu smoothies, ořechových mlék apod. či homogenizačním pouzdrem k výrobě zmrzlin a mražených dezertů nebo přesnídávek a pomazánek je pak skutečným základem pro zdravý životní styl.

Sanu všem zájemcům doporučíme pořídit kvůli jiným přednostem, ale odšťavňování bobulovin k nim podle výsledků testu bohužel nepatří. Velmi efektivní je zejména v případě listové zeleniny a s homogenizačním pouzdrem ho lze využít také pro výrobu domácích těstovin apod.

TABULKA

Značka / typ přístroje  Množství rybízu  Vylisovaný objem šťávy  Doba odšťavňování  Použití pěchovadla Poznámka:
Jupiter Systém  550g  475 ml  3 min  nutné  lze regulovat
 
Kuvings B6000  550g 450 ml  1,5 min   nepoužito  snadné plnění
 
Sana Juicer by Omega  550g  nezměřeno nedokončeno nutné na bobuloviny není ideální

Na závěr ještě „humorná historka z natáčení“...

Abyste nám věřili, že výsledky nejsou zkreslené, a taky se možná trochu pobavili, nahráli jsme na Youtube zvlášť také začátek videa s přístrojem Kuvings, respektive jeho první nepovedenou část jako varování pro každého, kdo by si chtěl práci usnadnit až příliš :-) Testovali jsme ho jako první a namísto vkládání rybízu rukou do plnícího otvoru (jako jsme pak dělali u ostatních) jsme se pokusili jednou rukou natáčet a druhou rukou ovoce dovnitř nasypat. Jak to dopadlo, uvidíte sami :DDD Přístroj jsme tedy vypnuli a video jsme přerušili výhradně z důvodu sesbírání rozsypaného rybízu. Množství zůstalo stejné do jediné bobulky a sekvence pokračuje plněním rybízu rukou bez dalších nehod.

Odkazy na videa: