Mražené dřeně a ovocné pasty, zmrzliny a sorbety, oříšková a jiná „másla“ ...
Vzhledem k množství možných receptur uvádíme pouze princip pracovního postupu. Výběr surovin je pak dle libosti a chuti na každém uživateli. Postupy jsou použitelné u odšťavňovačů: Champion, Twin Health, Green Star, L´Equip Visor a pro přípravu mixovaných nápojů v L´Equip Blender a jiných mixérech.
Mražené dřeně a ovocné pasty:
Namísto odšťavňování čerstvých surovin nechejte vybrané (na menší kousky) naporcované ovoce zmrazit (banány, jahody, ananas, broskve apod.) a sestavte odšťavňovač s homogenizační záslepkou namísto sítka. Kousky mraženého ovoce pak jednoduše vkládejte do přístroje, který je zhomogenizuje do podoby mražené ovocné dřeně, "zmrzliny" apod. (Pokud je ovoce příliš hluboko zmražené, homogenizace je obtížnější. Je proto vhodné nechat ovoce trochu "povolit" (nikoliv ale zcela rozmrazit)).
Zmrzliny a sorbety:
Pro změnu a doplnění chuti je možné do mražených dření přidávat například sušené mléko, jogurt, běžné mléko, cukr, sladidla, vanilku apod. (tyto suroviny ale přidávejte do homogenizovaného ovoce před jeho zmražením! Tj. nejprve zhomogenizujte čerstvé vybrané ovoce a přidejte např. sušené mléko. Promíchejte vše dohromady a ponechejte zmrznout v dávkovači na led (kostky apod., které se vejdou do plnícího otvoru Championu - nikoliv v jednom velkém kusu). Tato mražená směs je pak připravena k dalšímu pozdějšímu použití. Při použití tyto zmrzlé kousky opět zhomogenizujte a bez prodlevy servírujte. (Ideální a nejhladší homogenní strukturu přidá do různých kombinací zejména banán.) (V originálních návodech někdy výrobci doporučují do zmrzlin také vajíčka. Vzhledem k tomu, že neprocházejí tepelnou úpravou a hrozí nebezpečí nákazy apod. používejte vajíčka pouze za důkladných hygienických opatření a na vlastní riziko.)
(Příklad poměru surovin: Banánová zmrzlina: 4 homogenizované banány, 1,5 šálku mléka, 1/4 šálku cukru, lžička vanilky. Ostatní recepty se liší v podstatě jen ovocným základem, případně přidávají vajíčko.)
Oříšková a jiná "másla":
Pro snadnější plnění použijte násypku na plnící otvor. Při pomalejším plnění surovinami (ořechy) bude "máslo" krémovější a naopak při rychlém postupu "křupavější" (s většími kousky). V řadě receptur se doporučuje ořechy (případně jiná olejnatá semena) předem na několik hodin namáčet ve vodě. Některé ořechy neobsahují dostatek oleje nebo vody, aby vytvořily máslovou konzistenci. V takovém případě je nutné olej nebo vodu dodat. Množství se liší v závislosti na použitých surovinách. Pro nejlepší výsledky použijte olej s neutrální chutí! (Vhodnější jsou "salátové", za studena lisované oleje.)
V případě přípravy ořechových másel může díky vyššímu tření docházet k výraznějšímu nárůstu teploty odšťavňovače. Kontrolujte proto průběžně teplotu přístroje a v případě nutnosti dělejte častější přestávky apod. U ořechů spíše než doporučená maximální doba provozu odšťavňovače rozhoduje skutečná teplota při procesu. Do receptur lze přidávat další suroviny a příchutě jako jsou například slunečnicová semínka (doporučuje se několik hodin před použitím semena namočit ve vodě), rozinky, vypeckované datle, fíky, obilné nebo jiné kličky, med, případně "slané" příchutě apod.
Pozor: Ořechová másla lze většinou připravovat pouze v rozumném množství pro běžnou spotřebu, nikoliv ve velkých dávkách. (Doporučení: Nejlepší chuti dosahují másla ze solených ořechů - například arašídů.)
Pozn.: Vhodnost každého z přístrojů nabízených na www.odstavnovac.cz pro odšťavňování jednotlivých skupin surovin, popisujeme zvlášť v komentáři ke každému modelu.
Přejeme vám, aby měl váš život šťávu!