Očisty, půsty, detox recept
Očista, půst neboli detoxikace organismu je dnes snad nejskloňovanějším slovem z oblasti zdravého životního stylu. Má své odpůrce i příznivce, pravda je jako obvykle však někde uprostřed. Podíváte-li se do historie, už řecký filozof Plútarchos doporučoval: „Místo léku hladověj den nebo dva.“ V křesťanství je postní doba obdobím přípravy na Velikonoce. Půsty patří do kultury téměř každého národa, takže určitě nejsou tyto „očisty“ zcela bezdůvodné. Důležité však je vědět, jak na to!
Správně prováděnou detoxikací zbavit tělo toxických látek, které jsme do těla nasbírali. Toxinem může být cokoli, co má na organismus škodlivé účinky, vede k intolerancím, alergiím a všeobecnému pocitu nemoci. Toxiny najdete ve vodě, kterou pijete, v jídle, které jíte, i ve vzduchu, který dýcháte. Pak si jich také pořádnou dávku sami „vyrobíme“. Během jednoho roku se vymění skoro všechny buňky celého těla a ty odumřelé musíme vyloučit ven, než se tak stane, stávají se také odpadem.
Naše tělo dokáže toxické látky vyloučit vcelku pohotově, o to se většinou bravurně postarají játra, ledviny, plíce, střevo a kůže. Jenže většina z nás právě těmto čističkám dává svým životním stylem dost zabrat, čističky nestíhají, a tak potřebují pravidelnou údržbu.
Desatero odlehčených dnů
- Zvyšte pitný režim – minimálně čisté neperlivé vody a bylinkových čajů 2,5 - 3l denně, napomůžete vylučování odpadních látek. Skvělé jsou také čerstvě vylisované šťávy z ovoce a zeleniny.
- Vyřaďte z jídelníčku smažené, uzeniny, potraviny obsahující umělá aditiva (hodně průmyslově zpracované potraviny, konzervy, instantní potraviny, fast food), alkohol, kávu, bílou mouku a bílý cukr, černý čaj.
- Jezte více zeleniny a pijte zeleninové šťávy - obsahují vitaminy, minerály, enzymy a další pro organismus cenné látky, které dokážou neutralizovat náš překyselený organismu.
- Zvyšte objem vlákniny - přidejte zeleninu, ovoce, do zeleninových polévek přidávejte ovesné otruby. Pročistíte zanesený trávicí trakt a umožníte lepší vstřebávání živin.
- Játra - naší největší detoxikační stanici podpořte česnekem, brokolicí a čajem z ostropestřce mariánského nebo z pampelišky.
- Přidejte pohyb - rozhýbete tak metabolismus a lymfatický sytém. Aerobním pohybem (kolo, běh, brusle, aerobic a podobně) 2-3x týdně podpoříte rovněž kardiovaskulární systém a zatočíte se stresem.
- Další podpůrnou akcí mohou být cviky na peristaltiku střev, klystýry, masáže.
- Odpočívejte a relaxujte. Prospěje vám kvalitní spánek a relaxační techniky (jóga, pilates, taichi, dýchání, břišní tance…) a naordinujte si také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu.
- Nevíte, jak se do očisty pustit? Svěřte se odborníkům, kteří vás program čištění a detoxikace organismu naučí bezpečně a správně praktikovat, jak vylepšit a vyčistit současné stravování.
- Pro cílené čištění organismu jsou velmi vhodné potravinové doplňky. Vybírejte z těchto skupin: antioxidanty, fytonutrienty, vláknina, bylinné výtažky. Dnešní trh nabízí již suplementy se specielním složením pro očistu organismu. Více informaci v našem Wellnessia shopu.
Chcete se pustit do půstu?
Jak by očistná kúra měla vypadat? Tři, pět nebo až sedm dní budete pouze pít hodně vody, zeleninové šťávy (pořiďte si odšťavňovač a nakombinujte si sami podle chuti zeleninu a bylinky - červená řepa, řapíkatý celer, mrkev, rajčata, okurka, máta, petržel, česnek), bylinkové čaje (pampeliška, máta, kopřiva, ostropestřec mariánský, bříza, přeslička, heřmánek), nápoje namíchané ze zeleného ječmene, zeleninové vývary (udělejte si pestrou směs zeleniny a nechte vařit přes půl hodiny).
Pokud chcete k půstu přistoupit, měli byste také znát svůj zdravotní stav, případně jej zkonzultovat se svým lékařem. Pro začátek je vhodné zvolit třeba jeden den v týdnu. Nikdy nepřistupujte k půstu po dni, kdy jste se přejídali. I příprava na půst je totiž důležitá. Den až dva před půstem by již měly být odlehčené, stejně tak i dny po něm, kdy je vhodné začít pitím ovocných a zeleninových šťáv (ne současně), pak pokračovat pojídáním vařené zeleniny, zeleninových salátů a ovoce. Teprve další dny začněte přidávat brambory nebo rýži natural a další potraviny.
Pokud Váš jídelníček není zrovna podle zásad zdravé výživy, do půstu se raději nepouštějte, mohlo by to přinést víc škody než užitku. Zkuste alespoň týden dodržovat „Desatero odlehčených dnů“. Tím organismu prospějete, ulevíte a budete se cítit lépe. Vůbec nejlepší je přeladit se na zdravou vlnu na celý život.
Očistná krize
Pokud se necítíte v prvních dnech očisty úplně nejlépe, je to vlastně dobré znamení, že se tělo začíná skutečně čistit! Pokud je očista účinná a výrazná, můžete se skutečně dočasně cítit špatně. Často dochází ke zvýšené produkci moče, stolice, objeví se vyrážky, únava, zvýšená potivost, výtoky, mohou se dostavit i bolesti hlavy… Běžná je i emocionální reakce, zkuste si však zachovat pozitivní přístup, tyto potíže jsou pouze přechodné! Nastanou-li některé z potíží, udělejte si dobrý čaj (např. mátový nebo heřmánkový), dejte si teplou vanu (nebo si zalezte do postele), pusťte si oblíbenou muziku a relaxujte. Pomůže také lžička medu.
Článek byl převzat z hubnuti.org